banner3
Marskens
Foreningen
Bestyrelsen/kontakt
Lokal førsteopdræt
Bibliotek
Aktiviteter
Lotteri
Køb/salg
Marked/udstilling
Fotoalbum
Video
Links
Medlemsnyt

Lokal førsteopdræt




DUER OG VAGTLER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
2013
Henrique Plender
Busk vagtler
Perdicula Asiatica
1976 Robert Jacobsen
Diamant Due Geopelia Cuneata
2015
Henrique Plender
Grønvinget Due
Chalcophaps Indica
2014
Henrique Plender
Gulnæbbet spurvedue
Columbina Cruziana
1975 Ervin Petersen Kinesisk Dværgvagtel Excalfactoria Chinensis
1978 Andreas Johansen Kinesisk Sølv Dværgvagtel Excalfactoria Chinensis
1979 Andreas Christeansen
Senegal Due Streptopelia Senegalensis






DVÆRG OG SPURVEPAPEGØJER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1984 Benny Petersen Blåmaske Papegøje Rgapovnis P. Personata
1986 Hans Jørgensen Brille Spurvepapegøje Forpus Conspicillatus
1986 Hans Jørgensen Grønrygget Spurvepapegøje Forpus P. Passerinus
1985 Holger Sønnichsen Gråhovedet Dværgpapegøje Agapornis Cana
1988 Birthe og Holger Sønnichsen Jordbærhovedet Dværgpapegøje Agapornis P. Lilianae
1983 Thomas Christensen Lesson Spurvepapegøje Forpus Coelestis
1986 Finn M. Hansen Lutino Dværgpapegøje Agapornis Roseicollis
1976 Hans Erik Hansen Rosenhovedet Dværgpapegøje Agapornis Roseicollis
1977 Andreas Christiansen Rødhovedet Dværgpapegøje Agapornis Fischeri
1984 Holger Sønnichsen Sodbrunhovedet Dværgpapegøje Agapornis Nigrigenis
1975 Jan Olesen Sorthovedet Dværgpapegøje Agapornis Personata
1993 Birthe og Holger Sønnichsen Spengels Spurvepapegøje Forpus P. Spengeli
1984 Holger Sønnichsen Taranta Dværgpapegøje Agapornis Taranta






FRUGT OG INSEKTÆDERE




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
2014
Henrique Plender
Grøn Kardinal
Gubernatrix Cristata
2016
Henrique Plender
Grå Kardinal
Paroaria Coronala
2015
Metha Simonsen
Gulbrystet Azur Mejse
Cyanistes Flavipectus
2016
Kaj Thomsen
Hvidøret Bylbyl
Pycnootus Leucotis
1990 Ejnar Diedrichsen Japansk Brillefugl Zosterops Japonika
2016
Kaj Thomsen
Rødgumpet Bylbyl ( Kala Bylbyl )
Pycnootus Cafer
2011
Theodor Thomsen
Skægmejse Panurus Biarmicus
1990 Heinrich Schønlein
Solfugl
Leiotbrix Lutea
1991
Giesela Holm
Sølvøret Solfugl
Leiotbrix Argentuaris
2015
Poul Erik Simonsen
Trefarvet Glansstær
Lamprotornis Superbus






GRÆSPARAKITTER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1978 Andreas Christiansen Blåvinget Græsparakit Neophema Chrysostoma
1975 Antoni J. Petersen Bourks Græsparakit Neophema Bourkei
1975 Antoni J. Petersen Elegant Græsparakit Neophema Elegans
1991 Hans Jørgensen Rosabourks Græsparakit Neophema Bourkei
1976 Jan Olsen Rødbrystet Græsparakit Neophema Splendida
1975 Anton J. Petersen Turkis Græsparakit Neophema Pulchella






KANARIER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1981 Hans Petersen Border Kanarie Serinus Canaria
1981 Hans Petersen Deutsche Hauben Serinus Canaria
1981 Erik Bang Toft Fife Fancy Serinus Canaria
1981 Erik Bang Toft Glathoved Norwich Serinus Canaria
1981 Erik Bang Toft Gloster Fancy Consort Serinus Canaria
1975 Ervin Petersen Kanarie Serinus Canaria
2002 Steffan L. Hansen Kobber Kanarie Serinus Canaria
1999 Finn Hansen Nordhollandsk Frise Serinus Canaria
1978 Aksel Lauridsen Toppet Kanarie Serinus Canaria






LORIER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1999 Helle og Peer Hansen Bjerglori Trichoglossus H. moluccanus
2012 Metha og Poul Erik Simonsen
Duvenbodes Lori Chalgopsitta D. Duiven Bodei
2012 Metha og Poul Erik Simonsen Grønhalet Lori Lorius Chlorocercus
2010 Finn Peter Hansen Rød Lori Eos Borneo
2012 Metha og Poul Erik Simonsen Sort Lori Chalgopsitta Atra Atra
2012 Metha og Poul Erik Simonsen Stella Lori Charmosyna P. Goliathina






Papegøjer og parakitter




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1986 Jan Olesen Adelaide Platycercus Adelaidae
1988 Kaj Thomsen Afrikansk Alexander Psittacula Krameri Krameri
1991 Hans Jørgensen Australsk Kongeparakit Alisterrus secapularis
1991 Hans Jørgensen Australsk Rødvinget Parakit Aprosmictus E. Erythroperus
1989 Finn Peter Hansen Barraband Parakit Polytelis Swainsonii
1982 Eli Tøstesen Blommehoved Parakit Psittacula Cyanocephala
1995 Michael Dirksen Blue Bonnet Psephotus H. Haematogaster
1991 Svend og Annette Christensen Blå Blommehoved Parakit Psittacula Cyanocephala
1984 Ervind Petersen Blå Rosella Platycerus Adscitus Palliceps
2004 Ib Lauridsen Blåpandet Amazon Papegøje Amazona Ochrocephale
1987 Åge Hansen Catarina Parakit Bolborhynchus Lineola
1993 Kurth Jørgensen Cloncurry Parakit Banardius B. Macigillivrayi
2010 Marianne og Ludde Hansen Dobbelt Gulhovedet Amazone Amazona Ochrocephale
1977
Aksel Lauridsen
Gede Parakit
Cyanoramphus Novaezelandiae
1978 Andreas G. Johansen Grøn Pennant Platycercus Elegans Elegans
1990 Kaj Thomsen Grønkindet Conure Pyrrhura molineae
1989 Lundgren Jacobsen Gul Indisk Alexander Psittacula Kameri Borealis
1982 Peter Jørgensen Halsbånd Parakit Psittacula Kameri Kameri
1992 Hans Jørgensen Hooded Parakit Psephotus Chrysopterygius Dissensilis
2015
Renathe og Peer J. Hansen
Horn Parakit
Eunymphicus Comutus Comutus
1978 Aksel Lauridsen Mange farvet Parakit Psephotus Varius
1989 Finn Peter Hansen Nanday Parakit Nandayus Nenday
1975 Anton J. Petersen Nymfeparakit Nymphicus Hollandicus
1994 Svend og Annette Christensen Port Lincoln Barnadius Zonarius Zonarius
1981 Hans Jørgensen Prinsesseparakit Polytelis Alexandrae
2005 Hans Jørgensen Roberts Citron Parakit Bolborhynchus A. Robertsi
1980 Hans Jørgensen Rockpepplar Polytelis Anthopeplus
1976 Anton J. Petersen Rosella Platycercus Eximius
1990 Gerd Uwe Christiansen Rødbuget Brunkindet Conure Pyrrhura Frontalis
1994 Svend og Annette Christensen Rødgumpet Blue Bonnet Psephotus H. Haematarrhous
2011 Renathe og Peer Jeckel-Hansen Rødhalet Grå Jaco Psittacus Erithacus
1991 Svend og Annette Christensen Rødkappet parakit Purpureicephalus
1977 Andreas Christiansen Sangparakit Psephotus Haematonotus
1990 Svend Christensen Skiferhoved Ædelparakit Psittacula Himalagana lesson
1983 Thomas Callesen Skægparakit Psittacula Alexandri Sasciata
2003 Hans Erik Hansen Sol Parakit Aratinga Solstitalis
1976 Aksel Lauridsen Springparakit Cyanoramphus Auriceps
1980 Aksel Lauridsen Stanley Parakit Platycercus Icterrotis
1992 Peter Damm Stor Alexander Parakit Psittacula Eopatria
2006 Marianne og Ludde Hansen Surinam Amazone Amazona Ochrocephala
1995 Svend Åge Larsen Svale Parakit Lathamus Discolor
1987 Erling Nielsen Twenty Eigth Barnadius Zonarius Semitorpuatus
2009 Marianne og Ludde Hansen Vinrød Amazone Amazona Vinacea






TROPEFUGLE




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
2000 Kaj Thomsen Aurora Astrild Pytilia Phoenicoptera
1990 Heinrick Schønlein Blommegul Væver Ploceus Vitellinus
2010 Kaj Thomsen Blåhovedet Papegøjeamadine Erythrura Trichroa
1975 Robert Jacobsen Blåhovedet Sommerfuglfinke Uraeginthus Cyanocephala
2013
Henrique Plender
Broget Astrild
Pytilia Melba
1975 Ervin Petersen Brun Irisk Chloris Sinica
1986 Niels Jørgen Probst Brunbrystet Sivfinke Lonchura Castaneothorax
2015
Henrique Plender
Brunrygget Guldspurv
Passer Luteus
1975 Ervin Petersen Båndfinker Amadina Fasciata
1997 Theodor Thomsen Ceres Astrild Aidemosyne Modesta
2016
Metha & Basse Simonsen
Diadem Timalie
Yuhina Diademata
1986 Gisela Holm Diamantfinke Emblema Guttata
2012
Theodor Thomsen
Diggels Bæltefinke
Poephila Cincta Atropygialis
2014
Robert Løtzsch
Dompap
Pyrrhula Pyrrhula
2002 Theodor Thomsen Dværg Sivfinke Lonchura Castaneothorax Sharpii
2010 Theodor Thomsen Dværgskade Finke Lonchura Nana
2003 Kaj Thomsen Dybowskis Dråbeastrild Euschistospiza Dybowskii
2014
Metha Simonsen
Femfarvet Nonne
Munia Quinticolor
2007 Theodor Thomsen Gittervinget Ringastrild Poephila Bichenovii Annulaosa
1996 Kaj Thomsen Glansskade Finke Lonchura Bicolor Bicolor
2014
Robert Løtzsch
Grønirisk
Carduelis Chloris
2014
Robert Løtzsch
Grønsisken
Carduelis Spinus
1988 Helle og Peer Hansen Grå Astrild Estrilda troglodytes
1975 Robert Jacobsen Gulbrystet Astrild Estrilda Subflava
2016
Henrique Plender
Gulbuget Sisken
Carduelis Xanthogastra
2015
Metha Simonsen
Gulbuget Værling
Emberiza Flaviventris

2014

Kaj Thomsen

Gulskuldret Vidafinke
Euplectes Macroura Macrocercus
1982 Thomas Christesen Hartlaubsisken Serinus Mozambicus Caniceps
2010 Kaj Thomsen Helena Astrild Estrilda Astrild
2014
Robert Løtzsch
Jernspurv
Prunella Modularis
2006 Theodor Thomsen Kapuziner Sisken Carduelis Cucullatus
2016
Metha & Basse Simonsen
Kikuyu Brillefugl
Zosterops Kikuyuensis
1986 Gisela Holm Lille Kubafinke Tiaris Canora
1987 Gisela Holm Magellan Sisken Carduelis Magellanicus
1978 Gert Uwe Christensen Malabafasan Lonchura Malabarica
2009 Theodor Thomsen Malet Astrild Emblema Picta
1981 Niels Jørgen Probst Maskebæltefinke Poephila Personata
2014
Metha Simonsen
Moluk Broncefinke
Lonchura Molucca
1976 Ervin Petersen Muskat Finke Lonchura Punctulata
2016
Henrique Plender
Nevermanns Nonne
Lonchusa Nevermanni
2016
Henrique Plender
Nonne Astrild
Estrilda Nonnula
1983 Bo Hansen Olivengrøn Astrild Amandava Formosa
2013
Kaj Thomsen
Orange Væver
Euplectes Orix Franciscana
2001 Tina Thomsen Orangehovedet Gouldsamadine Chloebia Gouldiae
2006 Kaj Thomsen Orangekindet Astrild Estrilda Melpoda
1997 Kaj Thomsen Oryx væver Euplectes Orix
2010 Theodor Thomsen Pearls Papegøje Amadine Erythrura Cuanovirens
1997 Kaj Thomsen Perlehals Amadine Lonchura Griseicapilla
2007 Kaj Thomsen Punkt Amarant Lagonosticta Rufopicta
1987 Gisela Holm Reichenows Bjergastrild Cryptospiza Reichenowii
1986 Gisela Holm Ringastrild Poephila Bichenovii
2013
Henrique Plender
Rødbrystet Frøknækker
Spermophaga Ruficapilla
1981 Niels Jørgen Probst Rødhalet Astrild Estrilda Caerulescens Vieill
1982 Carl Holm Rødhovedet Gouldsamadine Chloebia Gouldiae
1980 Niels Jørgen Probst Rødhovedet Papegøjeamadine Erthrura Psittacea
2015
Henrique Plender
Rødmasket Astrild
Pytilia Hypogrammica
1976 Bent Hansen Safran Finke Sicalis Flaveola Flaveola
1989 Peer M. Hansen Sennegal Amarant Lagonosticta Senegala
2005 Theodor Thomsen Sivastrild Gulhovedet Neochmia Ruficauda Clarescens
1976 Ole Tiedemann Jensen Sivastrild Rødhovedet Bathilda Ruficauda
1975 Robert Jacobsen Sommerfuglfinke Uraeginthus Bengalus
1982 Niels Jørgen Probst Sorthovedet Gouldsamadine Chloebia Gouldiae
1999 Kaj Thomsen Sorthovedet Grønfinke Carduelis Ambigua
2011 Kaj Thomsen Spidshalet Broncefinkr Lonchura Striata
2001 Tina Thomsen Spidshalet Bæltefinke Poephila Acuticauda
1981 Erik Bang Toft Spidshalet Bæltefinke Hecks Poephila Acuticauda Hecki
2014
Robert Løtzsch
Stillits
Carduelis Carduelis
2014
Henrique Plender
Stor Skadefinke
Spermestes Frigilloides
1980 Torvald Bossen Sølvnæb Lonchura Malabarica Cahtans
2001 Kaj Thomsen Tiger Finke Amandava Amandava
2014
Melinda Steiness
Timor Zebra Finke
Taeniopygia Guttata Guttata
2012 Kaj Thomsen Tornastrild Aegintha Temporalis
1982 Niels Jørgen Probst Tre.Farvet Papegøjeamadine Erythrura Trichroa
2016
Metha & Basse Simonsen
Vestlig Sialia
Sialia Mexicana
1975 Arno Maibohm Ædelsanger Serinus Levcopygius






UNDULATER




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1977 Ervin Petersen Engelske Undulat Melopsittacus Undulatus
1977 Ervin Petersen Undulat Melopsittacus Undulatus






ZEBRA-MÅGEFINKER OG RISFUGLE




ÅR OPDRÆTTERENS NAVN FUGLENS ART LATINSKE NAVN
1976 Ervin Petersen Grå Risfugl Padda Oryzivora
1975 Robert Jacobsen Hvid Risfugl Padda Oryzivora
1976 Knud Nissen Mågefinke Lonchura Domestica
1979 Bent Hansen Toppet Zebrafinke Normal farvet Poephila G. Castanotis
1975 Ervin Petersen Zebrafinke Poephila G. Castanotis

Marskens | Foreningen | Bestyrelsen/kontakt | Lokal førsteopdræt | Bibliotek | Aktiviteter | Lotteri | Køb/salg | Marked/udstilling | Fotoalbum | Video |  | Links | Medlemsnyt
Problemer, spørgsmål eller andet kontakt webmaster.
Copyright 2013